Zmniejszenie utraty ciepła w Twoim domu


W czasie inflacji i zwiększonych cen za ogrzewanie wszyscy zastanawiamy się co zrobić aby zaoszczędzić na ogrzewaniu i odpowiednio utrzymywać ciepło w naszych domach. Mamy wiele konwencjonalnych i niekonwencjonalnych sposobów ogrzewania domów. Sposobów na otrzymanie odpowiedniej temperatury jest wiele ale warto zastanowić się co można zrobić aby to ciepło utrzymać.

W tej sytuacji z pomocą przychodzą nam badania kamerą termowizyjną. Jest to obserwacja budynku przy pomocy promieniowania podczerwonego.
Polega ono na przeprowadzeniu badania izolacji cieplnej budynku.
Osoba przeszkolona do tego badania za pomocą kamery termowizyjnej wykonuje termografy. Termografy są to bezkontaktowe obrazy, których zadaniem jest wskazanie rozkładu temperatury oraz kierunków przepływu ciepła. Najważniejsze w badaniu jest odnalezienie mostków cieplnych, które umożliwiają określenie miejsc wilgoci, strat ciepła. Możliwe jest nawet odnalezienie wad w instalacji grzewczej, brak szczelności okien, problemy z ogrzewaniem podłogowym oraz nieszczelności w obrębie komina czy dachu.

Badania kamerą termowizyjna powinny odbywać się w bezwietrzny, pochmurny dzień lub późnym wieczorem. Różnica temperatur pomiędzy wnętrzem budynku a zewnętrznym jego otoczeniem powinna wynosić co najmniej 15 stopni.

Na pomiar powinny zdecydować się osoby, które budują nowy dom, odbierają dom od dewelopera. Warto również wykonać badania kamerą termowizyjną, jeśli planujemy prace termomodernizacyjne. Wynika to z tego, że jesteśmy wtedy w stanie określić, na jakie miejsca warto zwrócić szczególną uwagę i wtedy odpowiednio dostosować sposób ocieplenia budynku do potrzeb i miejsc szczególnie narażonych na zawilgocenia. Dodatkowo można wykonać również pomiar po zakończeniu prac, aby mieć pewność, że wszystkie prace zostały prawidłowo wykonane. Da nam to nie tylko zysk w postaci utrzymanego ciepła i zaoszczędzonych pieniędzy, lecz także pomoże zadbać o zdrowie nasze i rodziny, ponieważ wszelkiego rodzaju zawilgocenia mogą prowadzić do rozwoju grzybów groźnych dla naszego zdrowia.

Sprawdź koszt badania termowizyjnego: https://term-os.pl/badanie-termowizyjne-cena/